Predstavitev

Ultrazvočne preiskave

Meritve potekajo tako, da “poslušamo” zvok visoke frekvence oz. longitudinalno valovanje. Ultrazvok je dejansko mehansko nihanje elastičnega sredstva. Njegovo frekvenčno območje se razprostira nad mejo človeškega sluha, to je nad 20 kHz. Ultrazvok je tudi del ropota, ki ga proizvajajo hitro se vrteči stroji in naprave. Tako lahko “poslušamo” v kakšnem stanju so ležaji, zobniki, ali je prisotno iskrenje ipd. S to metodo lahko hitro in natančno lociramo puščanje sistemov pod pritiskom ali vakuumom.

Ultrazvočne preiskave obsegajo:

  • Odkrivanje puščanja sistemov pod pritiskom ali vakuumom
  • Hitra in točna kontrola parnih ventilov
  • Odkrivanje iskrenja v električnih aparatih
  • Kontrola ležajev
  • Kontrola črpalk
  • Kontrola motorjev
  • Kontrola kompresorjev
  • Kontrola zobnikov, reduktorjev, …

Podrobnosti

Z uporabo ultrazvoka lahko odkrivamo puščanje komprimiranega zraka, tehničnih plinov in pare. Metoda je hitra in natančna ter lahko zazna zelo majhna puščanja. Največ puščanj je prisotnih na regulacijskih ventilih, kondenzatorskih lončkih, na spojih cevi, na priključkih in na pripravnih skupinah. Ko smo mesto uhajanja identificira moramo puščanja odpraviti. Najpogostejša puščanja lahko odpravimo z zategovanjem slabih spojev, z zamenjamo iztrošenega tesnila, z zamenjamo poškodovane ali stare/dotrajane opreme ipd.

V spodnjem grafu prikazujemo strošek letnega puščanja glede na velikost odprtinice puščanja v primerjavi z kovanec za 1 €.


Za prikaz stroškov glede na stopnjo puščanja je upoštevana cena stisnjenega zraka 0,02 €/m3 pri 7 barih, 24 ur, 365 dni na leto.


Študije kažejo, da lahko največji prihranek z energijo v sistemih komprimiranega zraka dosežemo s pravočasnim odkrivanjem in preprečevanjem puščanj in kasnejšo odpravo le-teh. Tako lahko z razmeroma majhnimi stroški (storitev odkrivanja puščanj se povrne v 3 do 4 mesecih) močno zmanjšamo stroške obratovanja kompresorjev in povečamo njihovo zanesljivost. Seveda pa odkrivanje puščanj in trenutna odprava le-teh ni zadosten ukrep za energetske prihranke. Pomembno je tudi, da se zaposlene ozavešča o smotrni rabi komprimiranega zraka. Smiselno je tudi, da se v podjetju določijo odgovorne osebe za kontrolo sistema, da se zapirajo zanke v oddelkih, ki trenutno ne delujejo. Elegantna rešitev je tudi vgradnja elektromagnetnih zapornih ventilov s »pametno« vezavo, ki se, v času ko stroj miruje, avtomatsko zapre.

Ekipa M.Trade vam s pomočjo sistemov za odkrivanje in sistematično odpravljanje puščanja zraka, tehničnih plinov in pare strokovno ter hitro izvede meritve in poda predlagane rešitve za vaš dolgoletni prihranek.